..::Minden ami foci és F1!!! Leó portálja::..

¤Hírek¤
¤Hírek¤ : A mérkőzés visszhangjai

A mérkőzés visszhangjai

NS  2007.08.23. 16:23

Nagyon-nagyon rég látott sikert ért el a magyar válogatott azzal, hogy világraszóló, 3-1-es győzelmet aratott a regnáló világbajnok olasz együttes ellen szerda este a Puskás ferenc Stadionban. Roberto Donadoni, a squadra azzurra szövetségi kapitánya meglepetésre úgy nyilatkozott a találkozó után: a magyarok a második félidőben fizikálisan fölé kerekedtek az olaszoknak. Gera Zoltán egy góllal, és egy gólpasszal oroszlánrészt vállalt a világbajnoki címvédő olasz labdarúgó-válogatott elleni sikerből. A Gerzson becenévre hallgató játékmester elárulta; a tizenegyes előtt egy pillanatig sem görcsölt amiatt, hogy a világ legjobbja kapusa, Gianluigi Buffon állt a gólvonalon. A West Bromwich Albion 28 éves játékosa a harmadik gól előtt nem hezitált, a szituáció megkívánta, hogy lövés helyett a tisztán érkező társat hozza játékba. Feczesin Róbert abban bízik, nem fogják leszidni klubcsapatánál, a Brescia Calciónál, amiért a szerda esti magyar-olasz barátságos mérkőzésen csereként beállva gólt merészelt lőni a squadra azzurának. Hajnal Tamás a jövőbe tekint, mindennél fontosabbnak tartja, hogy a válogatott végre a tétmérkőzéseken is bizonyítson. Dzsudzsák Balázs a csapattal és saját produkciójával is elégedett a négyszeres világbajnok, vb-címvédő sztárcsapat legyőzése után. A hagyományosan szókimondó, a futballal kritikus, ugyanakkor mostanában kevés kellemetlen bírálatra kényszerített olasz sajtó lesújtóan nyilatkozott a válogatott magyarországi vendégszerepléséről, és rámutatott: Donadoninak alig több, mint két hete van a Franciország elleni Európa-bajnoki selejtezőig.

Megkérdőjelezte a magyar válogatott javára megítélt 11-es jogosságát Roberto Donadoni, az olasz válogatott szövetségi kapitánya a 3-1-es hazai győzelemmel zárult budapesti találkozó után.

Annak ellenére, hogy a jelenet lassításakor világosan látszott, hogy Fabio Cannavaro az alapvonalnál szabálytalanul szerelte Priskin Tamást, a szakember így nyilatkozott Manuel Enrique Mejuto Gonzalez játékvezető döntéséről:

„Túl szigorú döntésnek érzem, hogy ezért büntetőt ítélt a mérkőzésvezető.”

Donadoni mindamellett elismerte, ezen az estén a magyar válogatott jobb volt az övénél.

„A második félidőben fizikálisan fölénk kerekedett az ellenfél, a védelmünk megingásaiért, az egyéni hibákért pedig súlyos árat fizettünk” – fogalmazott.

Arról, hogy ez a vereség milyen súlyú az olasz futball életében, nem nagyon akart beszélni az egykori kiváló játékos.

„Nem akarok ezzel foglalkozni, annyit mondhatok, hogy a csapatom egy hét alatt nem tudott megfelelően felpörögni erre a találkozóra.”

Donadoni ugyanakkor hangsúlyozta: az olasz válogatott egyáltalán nem becsülte le a magyar csapatot, tisztában voltak annak minden erényével.

A meccsről magáról annyit mondott még a szakvezető, hogy a játékoscserék a mérkőzés alakulásától függetlenül történtek a squadra azzurránál, valamennyi előre eltervezett váltás volt, kivéve Marco Materazzi esetét, akit combizomhúzódás miatt kellett lehoznia.

Az olasz csapatot a világbajnokság óta a szerda esti meccset megelőzően csak a vb-döntős francia együttes tudta legyőzni: 2006. szeptember 6-án a Stade de France-ban a „gallok” a mieinkhez hasonlóan 3-1-re verték az azúrkékeket.

Gera Zoltán magabiztosan lőtte Buffon mellett a hálóba a labdát

”Erre a sikerre senki sem számított, büszkeséggel tölt el, hogy legyőztük a világbajnokot. Ráadásul úgy, hogy a második félidőben vesztett állásból felállva, háromszor is betaláltunk Rég volt ilyen jó a hangulat az öltözőben, de ezt a győzelmet a helyén kell tudni kezelni – mondta Gera Zoltán a Nemzeti Sport Online-nak. – Szeptemberben folytatódnak az Eb-selejtezők, és a tétmérkőzéseken is bizonyítanunk kell. Ez az este erőt adhat a folytatáshoz, el kell hinnünk, hogy a papíron esélyesebbnek tartott riválisok ellen is van keresnivalónk, hogy senki ellen sem állhatunk ki feltartott kézzel.”

A 63. percben Juhász Roland egyenlített, két minutummal később pedig Fabio Cannavaro a büntetőterületen belül buktatta Priskin Tamást. Mejuto Gonzalez a sípjába fújt, a labdát pedig Gera helyezte le a kaputól tizenegy méterre lévő mészcsíkra.

”Egyáltalán nem foglalkoztam azzal, hogy ki áll a kapuban, egyedül arra koncentráltam, hogy belőjem a tizenegyest. Ha csak egy pillanat erejéig is arra gondoltam volna, hogy a világ legjobb kapusa, Gianluigi Buffon áll velem szemben, akkor biztos, hogy hibáztam volna” –jegyezte meg a WBA irányítója.

Gera Zoltán a 76. percben előkészítőként jeleskedett; elcsente a labdát – a mélyen tudása alatt teljesítő – Cannavarótól, majd kihagyhatatlan helyzetbe hozta a csereként pályára lépő Feczesin Róbertet. A Brescia Calcio támadója közvetlen közelről betalált, így negyedórával a lefújás előtt 3-1 állt az eredményjelzőn.

”Miután labdát szereztem, akár lőhettem is volna, de éles volt a szög, az adott szituációban pedig egyértelmű volt, hogy a középen érkező társat hozzam játékba. Jól döntöttem” – fűzte hozzá Gera, aki mindenre elszánt autogramvadászok, és diadalittas drukkerek gyűrűjében hagyta el a Puskás Ferenc Stadion toronyépületét.

”Az esélytelenek nyugalmával fogadtuk a világbajnokot, ezáltal felszabadultan, lelki teher nélkül játszhattunk. Nagyon boldog vagyok, de hangsúlyozom, ezt a sikert nem szabad túlértékelni. Szeptember 8-án jönnek a bosnyákok, az egy teljesen más mérkőzés lesz, a két találkozót még csak véletlenül sem szabad egy lapon említeni. Tétmérkőzésen kell bizonyítanunk, nincs mese, győzni kell” – mondta a lefújás után Hajnal Tamás a Nemzeti Sport Online-nak. A Kalsruher SC középpályása még az első félidő hajrájában meghúzódott, rakoncátlankodó combizma miatt pedig az 59. percben le kellett cserélni.

Feczesein Róbert számára különösen emlékezetes maradhat 2007. augusztus 22-e: Priskin Tamás helyére a 73. percben beálló bresciai támadó első labdaérintésével rögtön bevette a squadra azzurra kapuját. A 21 esztendős csatár Lothar Matthäus kapitánysága alatt kétszer ugyan már címeres mezbe bújhatott, az olaszok ellen azonban hosszú szünet után kapott újra lehetőséget.

”Gera Zoli önzetlenül középre passzolt, mivel a megfelelő ütemben érkeztem, már nem volt nehéz dolgom. Egy profi futballistának tíz ilyen helyzetből tizet értékesítenie kell, nagyon örülök, hogy sikerült belőnöm – mondta fülig érő szájjal Feczesin Róbert. – A góltól eltekintve is jól ment a játék, nagyszerű volt a csapat, és a saját teljesítményemmel is elégedett vagyok. Ennek gondolom Bresciában is híre megy, az edzőm talán nem fog leszidni azért, hogy gólt lőttem az olasz válogatottnak.”

A háromszoros magyar bajnok DVSC középpályása, Dzsudzsák Balázs – a kezdőcsapat tagjaként 82 percet töltött a pályán - rendkívül agilisan, óriási elánnal futballozott, s ami ennél is fontosabb rendkívül hatékonyan tüsténkedett a bal szélen.

”Őszintén szólva legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna, hogy 3-1-re legyőzzük az olaszokat. Fel voltunk pörögve, oldottan játszottunk, kitett magáért a csapat. Ami engem illet, jól ment a játék, sok támadást vezettünk a balszélen, főleg az első félidőben. Ezen a poszton úgy érzem hasznos tagja lehettem a válogatottnak” – jegyezte meg Dzsudzsák, akit a hajrában Halmosi Péter váltott.

Ugyan nem egy tétmérkőzésen, hanem egy barátságos találkozón jött ki végre a lépés egy nagynevű rivális ellen a mieinknek, de a világbajnoki címvédő legyőzése így is figyelemreméltó, nagyszerű eredmény. Negyvenkét évnyi böjt ide, vagy oda, megérte a várakozást: az olaszok ismét fejet hajtottak a magyarok előtt. Ebből a sikerből lehet, sőt kötelező erőt meríteni a két évtizede vergődő magyar futballnak.

Tegnap este az olasz válogatott nem tudta felvenni a ritmust

„Érdemi tesztmérkőzés volt, hiszen a magyar válogatott hatékony és tetszetős futballjával megmutatta, hogy már felébredt évtizedes álmából” – hangoztatta a Gazzetta dello Sport, ami számunkra igen hízelgő.

„Zsinórban öt győzelem után megalázó vereséget szenvedett Olaszország, a meccs végén az eredményjelző a magyarok szempontjából tekintélyes 3-1-t mutatott.”

A hazaiak dicséretét azonban itt nem hagyta abba:

„A magyarok már az első félidőben felülmúlták a squadra azzurrát a párharcokban, hátul remekül zártak össze, elől pedig meglepően ügyes ellentámadásokra voltak képesek már az első játékrészben is (…) A magyar csapat a második félidőben végig jó ritmusban futballozott, a végén örömünnepbe torkollt a mérkőzés számukra.”

Majd rámutatott a mérkőzés kulcspontjára is: „A meccs fordulópontja Filkor és Leandro beállása volt, ezután kezdődött a (magyar) tánc.”

„A második gól után a magyarok vérszemet kaptak, s a teljesen indiszponált Cannavaro újabb nagy hibája után Feczesin mattolta a teljesen kiszolgáltatott Buffont.”

„17 napja van Roberto Donadonaik, hogy életet leheljen fiaiba” – összegzett a tekintélyes sportnapilap.

Azonban nem csak a Gazzetta, hanem más sajtóorgánumok is górcső alá vették a tegnap esti összecsapást.

„A Franciaország elleni Eb-selejtező előtt csúnya verést kapott Olaszország Budapesten. Elfogadható első félidő után, Di Natale gólja illuzióba kergette az olaszokat, akik ellen a sokkal frissebb, és lelkesebb magyarok fordítani tudtak. A meccs végére teljesen fölénőtt az azúrkékeknek a magyar csapat.” – állt a Corriere della Sera hasábjain.

A La Repubblica szerint „kínos zakó született a magyarok ellen, ami rányomja a bélyegét a franciák elleni felkészülésre. Diszkrét első félidő után, a folytatásban vakvágányra került az olasz válogatott, aminek sima verség lett a vége.

Legtömörebben és leghatásosabban mégis a Datasport foglalta össze azt az érzést, ahogy a futballszerető olaszok érezték magukat tegnap este:

„Az olasz csapat beleveszett a Dunába.”

Amit már tegnap este is meg lehetett jósolni, az megvalósulni látszik, mégpedig az, hogy a tegnap esti Magyarország-Olaszország mérkőzés nagy port fog kavarni Európa- és a világ futballporondján