..::Minden ami foci és F1!!! Leó portálja::..

¤Bajnokok Ligája 2007-2008¤
¤Bajnokok Ligája 2007-2008¤ : 5. forduló: szerda

5. forduló: szerda

NS  2007.11.29. 22:15

Fontos három ponthoz jutott az angol gárda, hiszen a Rafa Benítez együttesének csak a győzelem esetén maradhatott esélye a továbbjutásra. Fernando Torres vezetést szerzett ugyan a hazaiaknak, de Lisandro Lopez egyenlített. A második félidőben szinte csak a Liverpool akarata érvényesült, és Peter Crouch beállását követően magabiztosan nyerte a találkozót. A Milan a Benfica ellen szerzett egy ponttal (1-1) már a legjobb 16 között van a Bajnokok Ligájában, míg a D csoport 5. fordulójának másik összecsapásán Donati utolsó pillanatokban lőtt góljával lépéselőnybe került a Celtic a Sahtar ellen. Az utolsó körben a skótok Milánóba látogatnak, és egy döntetlen már elég lenne az üdvösséghez, míg a Sahtarnak csak a győzelem elfogadható a Benfica ellen hazai környezetben. Az utolsó fordulóban még valamennyi együttes továbbjutási eséllyel lép pályára a labdarúgó Bajnokok Ligája C csoportjában, lévén az ötödik játéknapon a Werder Bremen hazai pályán 3-2-re nyert a Real Madrid ellen, míg az Olympiakosz 2-1-re diadalmaskodott a Lazio otthonában. A hatodik körben a spanyol együttes fogadja a rómaiakat, míg a pireusziak a németeket látják vendégül. A vártnál könnyebben és jóval nagyobb arányban nyert a Chelsea a Rosenborg otthonában. A vendég londoni együttesben a két gólt szerző Didier Drogba és a pazar formában futballozó Joe Cole vitte a prímet, az angol csapat pedig fölényesen, 4–0-ra nyert. A kékek a győzelemmel továbbjutottak csoportjukból, de hogy ki követi őket, az egyenlőre kérdéses. A másik mérkőzésen ugyanis a Valencia és a Schalke nem bírt egymással, 0–0-ra végeztek. A döntetlennek köszönhetően a Rosenborg mellett még mindkét gárda bejuthat a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjébe.

LIVERPOOL - PORTO 4-1 (1-1)

Helyszín: Liverpool, Anfield Road
Nézőszám: 44000

Liverpool: 25 Reina 3 Finnan 23 Carragher 4 Hyypiä 17 Arbeloa 11 Benayoun 8 Gerrard 20 Mascherano 19 Babel 10 Voronyin 9 Fernando Torres
Vezeteőedző: Rafa Benítez

Porto: 1 Hélton 12 Bosingwa 4 Stepanov 2 Bruno Alves 5 Cech 6 Paulo Assuncao 11 Mariano González 8 Lucho González 25 Kazmierczak 7 Quaresma 9 Lisandro López
Vezeteőedző: Jesualdo Ferreira

Gólszerző: Fernando Torres (19., 78.), Gerrard (84.), Crouch (87.), ill. Lisandro Lopez (33.)
Csere: 10 Voronyin helyett 7 Kewell (63.), 11 Benayoun helyett 15 Crouch (71.) 19 Babel helyett 18 Kuyt (84.), ill. 25 Kazmierczak helyett 16 Raul Meireles (65.), 11 Mariano González helyett 17 Szektiui (77.), 6 Paulo Assuncao helyett 23 Postiga (81.)
Sárga lap: Hyypiä (37.), ill. Paulo Assuncao (48.), Stepanov (82.), Quaresma (91.)

Menekülés a győzelembe. Akár ezzel a jelszóval is pályára léphettek a Liverpool játékosai, hiszen az angolok továbbjutási esélyei kizárólag a Porto legyőzésével maradhatott életben. Nos, Rafa Benítez csapata ennek szellemében kezdte a mérkőzést, és rögvest átvette a játék irányítását.

Igaz, a portugálok sem feltartott kézzel futottak ki az Anfield Road gyepére, hiszen Lucho González és Ricardo Quaresma ritmusváltásaival folyamatos koncentrációra ösztönözte a vörösök védelmét. Valódi helyzetet nem tudtak ugyan kialakítani a hazaiak, ennek ellenére Fernando Torres a 19. percben – Steven Gerrard szögletét követően – megszerezte a vezetést, és továbbra is többet birtokolták a labdát.

Amilyen váratlanul szerzett vezetést a Liverpool, olyannyira meglepetésként szolgált a Porto egyenlítése. A gólok után mindkét együttes kitámadott, változatos mezőnyjáték folyt a pályán, ám a helyzetekkel továbbra is fukarkodtak a csapatok. Csupán Lisandro Lopez újabb lehetősége érdemelt említést, de a gólszerző 15 méterről a kapu mellé gurított.

A második félidő elején kizárólag a portóiak térfelére korlátozódott a játék, ám az angolok továbbra sem kerültek közel a kékek kapujához. Talán a meddő mezőnyfölényt veszélyesebbre cserélendő, Rafa Benítez a pályára küldte Peter Crouch-ot, folyamatos légiveszélyt teremtve Hélton kapuja előtt.

A portóiak ekkor már megelégedtek a védekezéssel, és szinte át sem lépték a felezővonalat. Fernando Torres újabb gólja aztán megváltoztatta a mérkőzés menetét. A spanyol légiós csodálatos találata után az angolok újabb gólokkal, pillanatok alatt eldöntötték a mérkőzést, míg a portói gárda csupán annak örülhetett, hogy megtartotta vezető pozícióját az A csoportban.

BESIKTAS - MARSEILLE 2-1 (1-0)

Helyszín: Inönü Stadion
Nézőszám:

Besiktas: 1 Rüstü 22 Ali Tandogan 8 Baki Mercimek 58 Ibrahim Toraman 19 Ibrahim Üzülmez 14 Tello 18 E. Cissé 17 Ricardinho 21 Serdar Özkan 10 Delgado 13 Bobo
Vezetőedző: Ertugrul Saglam

Marseille: 30 Mandanda 24 Bonnart 15 Zubar 4 J. Rodriguez 32 Givet 28 Valbuena 19 Cana 7 Be. Cheyrou 10 Zenden 22 Nasri 11 Niang
Vezetőedző: Eric Gerets

Gólszerző: Tello (27.), Bobo (88.), ill. Taiwo (65.)
Csere: E. Cissé h. Koray Avci (20.), Ricardinho h. Ibrahim Akin (66.), Serdar Özkan h. Márcio Nobre (75.), ill. Nasri h. D. Cissé (26.), Zubar h. Taiwo (46.), Zenden h. Ayew (54.)
Sárga lap: Baki Mercimek (75.), Ayew (77.), Ibrahim Akin (89.), ill. Zenden (12.), Be. Cheyou (44.), Niang (63.), D. Cissé (90.)

Vessünk egy pillantást a csoport másik mérkőzésére is, hiszen koránt sem mindegy, hogyan várhatják a csoport utolsó játéknapját a csapatok. Bár a Besiktas az utolsó helyen szerénykedett a forduló előtt, a törökök már az első félidőben jelezték, nem mondtak le a továbbjutásról, és Rodrigo Tello 27. percben szerzett góljával vezetést szerzett, és Taye Taiwo a második játékrészben egyenlített ugyan, a Besiktas létfontosságú győzelmét jelentő találatot, a brazil Bobo jegyezte, így aztán semmi sem dőlt el a csoportban.

BENFICA-MILAN 1-1 (1-1)

Helyszín: Lisszabon, Estádio da Luz

Benfica: 12 Quim 2 Luís Felipe 4 Luisao 23 David Luiz 5 Léo 8 Kacuranisz 6 Petit 10 Rui Costa 26 Cr. Rodríguez 14 Maxi Pereira 21 Nuno Gomes
Vezetőedző: Jose Antonio Camacho

AC Milan: 1 Dida 25 Bonera 13 Nesta 4 Kaladze 27 Serginho 8 Gattuso 21 Pirlo 10 Seedorf 32 Brocchi 22 Kaká 11 Gilardino
Vezetőedző: Carlo Ancelotti

Gólszerző: Maxi Pereira (20.), ill. Pirlo (15.)
Csere: Serginho helyett Maldini (a szünetben), Brocchi helyett Gourcuff (51.), Seedorf helyett Oddo (73.), ill. Luís Filipe helyett di María (74.), Nuno Gomes helyett Óscar Cardozo (75.), David Luiz helyett Adu (88.)
Sárga lap: Petit (68.), ill. Kaladze (36.), Serginho (41.), Maldini (80.)

A csoport éllovasa, az AC Milan a sereghajtó Benfica otthonába látogatott ,és a vendégek már egy döntetlen esetén is bejutottak volna a Bajnokok Ligája legjobb 16 együttese közé. A portugálok számára csak a győzelem volt elfogadható, más eredménnyel maradtak volna a kvartett negyedik helyén.

A várakozásoknak megfelelően a Milan ragadta magához a kezdeményezést, és már az első negyedóra végén előnybe kerültek, Pirlo csavart fantasztikusan Quim kapujába mintegy 20 méterről.

A válasz sem váratott magára sokáig, öt perccel később Maxi Pereira vette be Dida kapuját, esélyt sem adva az olaszok brazil hálóőrének.

A félidőben már nem történt különösebb izgalomra okot adó esemény: a Milannak tökéletes volt az 1-1-es eredmény, míg a Benfica képtelen volt nyomást gyakorolni nagynevű ellenfelére.

A második 45 perc nem nyújtott maradandó élményt, kiegyenlített erők küzdelmét hozta a játékrész, ám látványos támadójátékról egyáltalán nem beszélhettünk. Nem is változott a már az első félidőben kialakult 1-1-es döntetlen.

Ez elég volt a Milan üdvösségéhez, a Benfica pedig elvesztette minden esélyét, hogy tavasszal is az elsőszámú kupasorozatban szerepeljen.

CELTIC-SAHTAR 2-1 (1-1)

Helyszín: Glasgow, Celtic Park

Celtic: 1 Boruc 5 Caldwell 41 Kennedy 44 McManus 3 Naylor 11 Hartley 46 McGeady 8 S. Brown 20 Jarosík 10 Venegoor of Hesselink 27 McDonald
Vezetőedző: Gordon Strachan

Sahtar Doneck: 30 Pjatov 33 Srna 27 Csigrinszkij 5 Kucher 26 Rat 11 Ilsinho 3 Hübschman 18 Lewandowski 8 Jádson 25 Brandao 99 C. Lucarelli
Vezetőedző: Mircea Lucescu

Gólszerző: Jarosik (45.), Donati (90+2.), ill. Brandao (4.)
Csere: Naylor helyett Donati (16.), Kennedy helyett Pressley (42.), ill. Ilsinho helyett Jezerszkij (83.), Lucarelli helyett Gladkij (88.)
Sárga lap: Jarosik (43.), Vennegoor (56.), ill. Brandao (37.)

A H csoport másik összecsapásán két hat pontos csapat találkozott a Celtic és a Sahtar személyében, hatalmas jelentőségű volt tehát mindkét gárda számára a győzelem.

Igaz volt ez főleg a skótokra, hiszen az utolsó fordulóban a Milanhoz látogatnak, onnan pedig a papírforma szerint nem fognak pontokkal hazatérni. Az ukrán diadal a vendégek továbblépését jelentette volna a nyolcaddöntőbe.

Ennek ellenére letámadta ellenfelét az ukrán sztárcsapat azonnal a kezdő sípszó után, igyekezetük pedig hamar góllá érett; Brandao már a 4. percben mattolta Borucot.

A vezetés után némileg visszaállt a Sahtar, és a Celtic egyre erőteljesebben próbálta bevenni az ellenfél kapuját. Erre egészen a játékrész utolsó percéig kellett várniuk, Jarosik hozta vissza a zöld-fehérek reményét a továbbjutásra.

A második félidő eseménytelenül indult, jó ideig kellett várnunk arra is, hogy egyáltalán valamelyik csapat lövése kaput találjon.

Az utolsó percben jött a slusszpoén: Donati döntötte el a meccset a hosszabbítás 2. percében, így már egy pont is a továbbjutást érne Celticnek a San Siróban.

WERDER BREMEN-REAL MADRID 3-2 (2-1)

Helyszín: Bréma, Weserstadion

A C csoport mindkét összecsapása eldönthette a továbbjutás kérdését: a Werder Bremen vendégeként pályára lépő Real Madridnak az egy pont is elég lehetett az üdvösséghez. A római összecsapáson a Lazio fogadta az Olympiakoszt, itt a győztes örülhetett volna a lefújás után.

Németországban viharosan kezdtek a hazaiak, az 5. percben Pepe és Metzelder helyezkedési hibája után Rosenberg került helyzetbe, és ezt ki is használta. A brémaiak öröme azonban csak az első negyedóra végéig tartott, ekkor a szezon kezdete óta bombaformában futballozó Robinho bizonyította, napjaink egyik legjobb brazil játékosának számít. A fiatal klasszis egy hosszú sprint végén mattolta a kétségbeesetten kimozduló Vandert.

A játékrész hajrájában ismét tombolhatott a hazai publikum, újra vezetett a Werder. A német „szokásnak” megfelelően hősiesen küzdő brémaiak találatát Sanogo szerezte Rosenberg remek elfutása és beadása után.

A második játékrész első helyzetét Sanogo hagyta ki, de azt is mondhatjuk, hogy Casillas tartotta életben a madridi reményeket. A spanyol hálóőr mentése azonban csak ideig-óráig fosztotta meg az újabb örömtől a brémai szurkolókat.

Az 56. percben még van Nistelrooy hibázott, az egyenlítés elmaradását a hazaiak harmadik találata követte. Az 58. percben Hunt a védők feje felett átszálló labdát juttatta a kapuba.

A Real heves offenzívába kezdett és a 72. percben közelebb is került a Werderhez, van Nistelrooy szépített. A madridiaknak már csak egy találat hiányzott az egyenlítéshez és a továbbjutáshoz, de végül kudarccal zárult Bernd Schuster első németországi látogatása a királyi gárda iránytójaként.

LAZIO-OLYMPIAKOSZ 1-2 (1-1)

Helyszín: Róma, Olimpiai Stadion

Rómában félórán át a mezőnyben csatáztak a csapatok, majd egy alapvonalon túlról visszatett labdát Pandev juttatott a kapuba, vezetett a Lazio. Az Olympiakosz azonban gyorsan magához tért a sokk után, a 35. percben Galletti egyenlített.

A szünet után Pandev és Pacazoglu rontott el helyzetet, majd a 64. percben a rutinos, nyolc perccel korábban csereként pályára lépő Kovacsevics már a görög együttes szurkolóinak okozott örömöt, vezetett és végül győzött az Olympiakosz!

ROSENBORG - CHELSEA 0-4 (0-3)

Helyszín: Trondheim, Lerkendal Stadion

Rosenborg: 26 Hirschfeld 4 Stoor 26 Kvarme 10 Riseth 33 Dorsin 15 Skjelbred 19 Tettey 27 Sapara 20 A. Traoré 14 Iversen 7 Y. Koné
Vezetőedző: Trond Henriksen

Chelsea: 23 Cudicini 35 Belletti 26 Terry 33 Alex 3 A. Cole 5 Essien 4 Makelele 8 Lampard 24 S. Wright-Phillips 10 J. Cole 11 Drogba
Vezetőedző: Avram Grant

Gólszerző: Drogba (8., 20.), Alex (40.), J. Cole (73.)
Csere: A. Traoré h. Strand (56.), Y. Koné h. Ya (63.), Dorsin h. Basma (86.), ill. Drogba h. Sevcsenko (68.), S. Wright-Phillips h. Kalou (69.), Lampard h. Pizarro (76.)

A két csapat óriási téttel a vállán feszült egymásnak, a három pont ugyanis a csoportból való továbbjutást jelenthette. A norvégoknak a győzelem mellett, arra is szükségük volt, hogy a Schalke képtelen legyen idegenben legyőzni a Valenciát, ellenben az angolok számára a három pont begyűjtése a másik mérkőzés eredményétől függetlenül biztosíthatta a legjobb 16 közé kerülést.

A vendég együttesben két nagy visszatérőt fedezhettek fel a nézők, az előzetes várakozásokkal ellentétben ugyanis a kezdőcsapatban lépett pályára az eddig sérüléssel bajlódó csapatkapitány, John Terry és a balhátvéd, Ashley Cole.

Kitűnően kezdte a mérkőzést a Chelsea, amely az elefántcsontparti csatár, Didier Drogba révén már a nyolcadik percben megszerezte a vezetést. A bivalyerős támadó huszadik BL-gólját szerezte pályafutása során, ehhez a találatához azonban kellett Joe Cole fantasztikus teljesítménye is. Az angol válogatott középpályás saját térfeléről megindulva vezette a norvég kapura a labdát, majd 17 méteres lövése pattant éppen gólszerző csapattársa elé.

A kékek kedvező helyzetből, nyugodtan, a saját játékukat a trondhemiekre rákényszerítve folytathatták a találkozót. Ennek nemsokára meg is lett az eredménye, egy újabb londoni gól képében. Ki más is szerezhette volna, mint a Chelsea-gólgyárosa, Didier Drogba. Az elefántcsontparti a változatosság kedvéért Shaun Wright-Phillips csodálatos cselei, és azt követő, hazaiak tizenhatosán belüli kavarodás után duplázott.

Eldőlni látszott az összecsapás, főleg úgy, hogy a vendégek brazil védőjének, Alexnek a szabadrúgásgóljával a 40. percben már 3–0-ra vezetett az angol gárda.

A második félidőben még Joe Cole is betalált, kialakítva ezzel a végeredményt. A győzelemmel a Chelsea már a nyolcaddöntő résztvevője, de még a Rosenborg is továbbjuthat a csoportból.

VALENCIA - SCHALKE 0-0

Helyszín: Valencia, Mestalla Stadion

Valencia: 1 Canizares 23 Miguel 15 Helguera 5 Marchena 12 Marco Caneira 17 Joaquín 6 Albelda 22 Edu 14 Vicente 9 Morientes 7 Villa
Vezetőedző: Ronald Koeman

Schalke: 1 Neuer 18 Rafinha 5 Bordon 20 Krsztajics 2 Westermann 10 Rakitics 8 Ernst 13 Jones 17 Özil 19 Halil Altintop 22 Kuranyi
Vezetőedző: Mirko Slomka

Csere: Morientes h. Manuel Fernandes (35.), Caneira h. Albiol (43.), Vicente h. Silva (72.), ill. Rakitics h. Grossmüller (65.), Jones h. Bajramovics (71.), Halil Altintop h. Asamoah (80.)
Sárga lap: Villa (29.), ill. Rafinha (29.), Jones (45+3.), Özil (78.)
Kiállítás: Albelda (32.)

A mérkőzés tétje, nem volt kisebb, mint a továbbjutási remények életben tartása. Ehhez méltóan mindkét fél a legerősebb összeállításában lépett pályára. A hazaiaknál visszatért a kapuba az eddig sérüléssel bajlódó Santiago Canizares, aki éppen az első csoportkörben a Schalke ellen védett utoljára a BL-ben, míg elöl ismét a rettegett csatárduó, a Fernando Morientes, David Villa kettős kezdett.

Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, sokat támadott a Valencia, de a németek előtt is adódtak gólhelyzetek. A játékrész közepén aztán felforrósodott az addig sem éppen lagymatag légkör. Először David Villa és Rafinha kapott sárga lapot kakaskodásért, majd a 32. percben Albelda kiállítása után tíz emberre fogyatkozott a hazai csapat.

Ronald Koeman csapata nehéz helyzetbe került, s a holland trénernek a félidő végig két cserét is végre kellett hajtania. Először a csatár, Fernando Morientes helyett védőt, Manuel Fernandest küldte pályára a szakember, majd kényszerűségből a sérült védő Marco Caneira helyére a Raúl Albiol állt be a spanyol együttesbe. A Valenciának még így is akadt helyzete, de a szünetig maradt a 0–0.

A második félidőben is gyűrték, gyömöszölték egymást a csapatok, de mindkét együttes inkább a biztonságra törekedett. Ez aztán a végeredményben is meglátszott, hiszen maradt a gól nélküli döntetlen. Ez azt jelenti: a Valencia már nem juthat tovább, de a Schalke még küzdhet azért, hogy tavasszal is a legrangosabb európai kupasorozatban szerepeljen.